Historia Mielna
Mielno to najmłodsze miasto w województwie zachodniopomorskim - status miasta Mielno (wraz z Unieściem) otrzymało 1 stycznia 2017. Niemniej jednak to miejscowość z długą historią. Już w dokumencie lokacyjnym Koszalina z 1266 roku po raz pierwszy pojawia się nazwa "Moellen" - dotycząca obecnego Mielna. Wówczas wieś należała do rodziny Schlieffenów z Kołobrzegu. Ówczesne Mielno miało przede wszystkim charakter rybacki, a Unieście pełniło także rolę koszalińskiego portu - wówczas jezioro Jamno było jeszcze płytką, bałtycką zatoką.
Póżniej Mielno nosiło nazwę Großmöllen lub Groß Möllen - pisane oddzielnie. W Mielnie znajduje się gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego pochodzący z XV wieku. Wcześniej wzgórze było prawdopodobnie pogańskim miejscem kultu - odkryto tu urny z popiołami. Na skraju Koszalińskiego Parku Nadmorskiego zostało odtworzone grodzisko słowiańskie pochodzące z IX lub X wieku. Można tu zobaczyć aleję bukową, w której obwody pni drzew sięgają nawet 300 cm! Aleja jest częścią pochodzącego z przełomu XVIII/XIX wieku parku dworskiego.
W Unieściu warto odwiedzić kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza - znajduje się wyjątkowa, drewniana figurka Marii Tronującej z Dzieciątkiem, prawdopodobnie z XIV stulecia. W miejscowości znajdują się również pozostałości bazy lotniczej ratownictwa morskiego Luftwaffe. Jej budowa rozpoczęła się w 1935 roku.
Historia Mielna i Unieścia jako miejscowości wypoczynkowych zaczęła się w połowie XIX stulecia i trwa do dziś. Obowiązującą nazwę Mielno wprowadzono urzędowo w 1947 roku, zastępując wcześniejszą, niemiecką Großmöllen.
Ostatnia aktualizacja - maj 2021r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.mielno.com.pl nie odpowiada.
Inne Atrakcje Turystyczne
Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice